O Opolu:
Co warto zobaczyć:
Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki:
Polecane strony:

Marek Grechuta

Polski piosenkarz, kompozytor, poeta a także malarz. Urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowieckiego w Krakowie. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy polskiej muzyki. Z wykształcenia był architektem, studiował na Politechnice Krakowskiej.

Grechuta już najmlodszych lat związany był z muzyką, uczył się, bowiem gry na fortepianie.

Jego debiutem było zajęcie drugiego miejsca wśród wokalistów na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a wygrywając piosenką Tango Anawa. Występował w dwóch zespołach jako pierwszym był zespół Anawa, z którym odniósł wiele sukcesów oraz zespół WIEM ( W Innej Epoce Muzycznej), z którym nagrał kilka płyt. Piosenkarz przez kilka współpracował również z zespołem „Piwnica pod baranami”. Do najpopularniejszych utworów artysty zaliczymy: A kiedy będziesz moją żoną?, Gdy zabrakło Ci uśmiechu, Góry me wysokie, czy Historia pewnej podróży. Grechuta nagrał także piosenkę z zespołem Myslovitz pt. Kraków.

Grechuta odnosił także swoje sukcesy jako malarz, jego wystawy odbywały się m.in. w Krakowie i Bytomiu czy Myślenicach. Ma na swoim koncie również role filmowe, wystąpił w filmie Polowanie na muchy w reżyserii Andrzeja Wajdy w 1969 roku. Jako wokalista zdobywał wiele nagród (m.in. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) i odznaczeń. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 roku. Po jego śmierci powstało kilka ekranizacji filmowych ukazujących jego życie i twórczość życie np. "Gdziekolwiek będę...", "Danuta i Marek Grechutowie". Prywatnie był żonaty z Danutą, z która miał jednego syna Łukasza. Jako ciekawostkę można dodać, że piosenka Marka Grechuty Dni, których nie znamy jest nieoficjalnym hymnem kibiców drużyny piłkarskiej Korony Kielce. Utwór jest odgrywany i śpiewany przed meczami drużyny na Stadionie Miejskim w Kielcach.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź — pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Najczęściej komentowane:
dobrze wiedzieć, ale mogłoby być lepiej rozwinięte.. czytaj cały->>
byłam tam !!!! warte zobaczenia !!! POLECAM czytaj cały->>
Ale ja tej kobiety nie lubieeeeeeee czytaj cały->>
oj Edzia i jej hymn.. czytaj cały->>
szkoda, że rojas odszedł z zespołu : / czytaj cały->>
jednym słowem klasyka ! czytaj cały->>
typowa swojska kapela naprawdę przyjemnie się ich słucha :) czytaj cały->>
dajcie więcej informacji galerię ze zdjęciami :) czytaj cały->>
ratusz piękny - urokliwe miejsce czytaj cały->>
polecam przynajmniej w naszym mieście jakiś ruch jest. czytaj cały->>
czuć klimat :) czytaj cały->>
raczej wieżyczka! czytaj cały->>
to była muzyka.. czytaj cały->>


Copyright © 2013 by www.pulsopola.pl