O Opolu:
Co warto zobaczyć:
Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki:
Polecane strony:

Rynek

Początkowo zabudowa rynku była drewniana, sprzyjało to rozprzestrzenianiu się pożarów, zatem od XIV wielu zaczęły pojawiać się domy murowane. Opolski rynek poniósł ogromne straty w związku z II wojna światową w 1945 roku, kiedy to miasto zdobywała Armia Czerwona. Zniszczeniu uległa większość zabytkowych kamieniczek na pierzei zachodniej i wschodniej. Pozostałe odbudowano po wojnie, jednak nie były w tym samym kształcie, co w czasach przedwojennych.

Obecne kształty budynków są zbliżone do barokowych. W dzisiejszych czasach rynek opolski jest wizytówką miasta, ciekawą atrakcją dla turystów, którzy mogą podziwiać stare kamieniczki, spacerować po Starym Mieście. Na rynku znajduje się wiele kawiarni, restauracji i pubów. Pierzeja północna –kamienica nr 11 została odbudowana po wojnie w stylu klasycystycznym, jaki był dla niej charakterystyczny do przełomu IXI i XX wielu. Zajazd pocztowy, który się tam znajdował zastąpił hotel „Pod Orłem”. W kamienicy nr 13 działała gospoda, sklep tytoniowy, papierniczy, a na piętrze zegarmistrz. W kamienicy nr 14 funkcjonowała włoska lodziarnia, a w ostatniej na tej pierzei wypożyczalnia książek oraz dom odzieżowy. Pierzeja Wschodnia-W chwili obecnej działa tam księgarnia, gdzie kiedys działał Rząd Krajowy.

 

Kamienica położona z drugiej strony pierzei mieści w czasach obecnych bank. Przed wojną funkcjonował tam dom towarowy "Ehape". Pierzeja Południowa-trzy kamienice, które się tam znajdują zostały odbudowane w stylu zbliżonym do przedwojennego. Przed wojną znajdowały się tam: sklepy, hurtownia win i fabryka likierów, dom mody z odzieżą damską. Ostatnia kamienica jest najstarsza i jej początki sięgają XIV wieku. Posiada cylindryczny donżon. Pierzeja zachodnia-Do 1532 należała do opolskich Piastów, a po pożarze z XVII nabył ją ród Oppersdorfów. Podczas potopu szwedzkiego zatrzymał się w niej król Jan Kazimierz Waza. Znajdowało się tam wiele kamienic, w którym miały siedzibę m.in. gospody i restauracje a także sklepy oraz zakład rymarski i szewski.


Wasze komentarze
  • Dodany przez DAGA
  • czuć klimat :)
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Najczęściej komentowane:
dobrze wiedzieć, ale mogłoby być lepiej rozwinięte.. czytaj cały->>
byłam tam !!!! warte zobaczenia !!! POLECAM czytaj cały->>
Ale ja tej kobiety nie lubieeeeeeee czytaj cały->>
oj Edzia i jej hymn.. czytaj cały->>
szkoda, że rojas odszedł z zespołu : / czytaj cały->>
jednym słowem klasyka ! czytaj cały->>
typowa swojska kapela naprawdę przyjemnie się ich słucha :) czytaj cały->>
dajcie więcej informacji galerię ze zdjęciami :) czytaj cały->>
ratusz piękny - urokliwe miejsce czytaj cały->>
polecam przynajmniej w naszym mieście jakiś ruch jest. czytaj cały->>
czuć klimat :) czytaj cały->>
raczej wieżyczka! czytaj cały->>
to była muzyka.. czytaj cały->>


Copyright © 2013 by www.pulsopola.pl