O Opolu:
Co warto zobaczyć:
Aleja Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki:
Polecane strony:

Wieża Piastowska

Wolno stojąca, okrągła wieża w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła dawniej funkcję strażnicy na wyspie Pasiece. Wieżę zbudowano około roku 1300. Jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce. Na tamte czasy była bardzo nowoczesną oraz ogromną - bo zbudowaną z cegły - budowlą. Kamień polny jest jej fundamentem i ma głębokość 6 metrów, natomiast szerokość murów w partii dolnej sięga 3 metrów.

Pierwotnie do wieży wchodzono otworem na wysokości 9 metrów - które obecnie jest już zamurowany - po drewnianym ganku. W środku budowli znajdowały się kuchnia, izba - dawniej pokój, ala, wartownia oraz lochy. W XX wieku władze rejencji opolskiej - pruska i niemiecka jednostka administracyjna funkcjonująca w latach 1815-1945 - uznały, że zamek jest kosztowny w utrzymaniu oraz mało użyteczny, więc postanowiły go zburzyć.

Udało sie jednak ocalić wieżę zamkową tego zabytku, dzięki osrtemu soprzeciwowi ze strony Związku Polaków w Niemczech (polonijna organizacja) oraz poslkiemu mieszczaństwu. W roku 1928 zamek został zburzony, a zachowaną wieżę wkomponowano w projekt planowanego gmachu rejencji opolskiej, obecnie siedziby Urzędu Wojewódzkiego.

W roku 1957 nadbudowany został 11-metrowy graniasty hełm - wraz z nim wieża ma 42 m wysokości. W roku 1962 na wieży umieszczono ostrosłupową iglicę, ozdobioną orłem piastowskim, wykonanym przez Mariana Nowaka. Wieża Piastowska jest delikatnie przechylona, ze względu na nierówne osiadanie fundamentów. Na chwile obecną odcylenie od pionu wynosi ok 1,5 stopnia.


Wasze komentarze
  • Dodany przez benek
  • raczej wieżyczka!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Najczęściej komentowane:
dobrze wiedzieć, ale mogłoby być lepiej rozwinięte.. czytaj cały->>
byłam tam !!!! warte zobaczenia !!! POLECAM czytaj cały->>
Ale ja tej kobiety nie lubieeeeeeee czytaj cały->>
oj Edzia i jej hymn.. czytaj cały->>
szkoda, że rojas odszedł z zespołu : / czytaj cały->>
jednym słowem klasyka ! czytaj cały->>
typowa swojska kapela naprawdę przyjemnie się ich słucha :) czytaj cały->>
dajcie więcej informacji galerię ze zdjęciami :) czytaj cały->>
ratusz piękny - urokliwe miejsce czytaj cały->>
polecam przynajmniej w naszym mieście jakiś ruch jest. czytaj cały->>
czuć klimat :) czytaj cały->>
raczej wieżyczka! czytaj cały->>
to była muzyka.. czytaj cały->>


Copyright © 2013 by www.pulsopola.pl